Szczęśliwe święta w dobie koronawirusa?

Oto jak sobie radzić, gdy twoje zwykłe świąteczne tradycje zostają zakłócone.

Sezon wakacyjny, podobnie jak wszystkie inne wydarzenia w tym roku, prawdopodobnie nie będzie wyglądał tak samo jak zwykle. Niezależnie od tego, czy będzie to oznaczać mniejszą liczbę spotkań, kwarantannę podczas podróży, czy całkowite pozostanie w domu, istnieje prawdopodobieństwo, że w tym roku coś się zmieni z powodu pandemii COVID-19. Dla wielu osób, które cieszą się na widok pełnego stołu w Wielkanoc lub hucznej imprezy sylwestrowej, zmiany te są niemile widziane i nieco przygnębiające.

W związku z tym ludzie mogą doświadczać różnych emocji, od poczucia winy, przez samotność, aż po uczucie smutku i przygnębienia.

Ludzie są stworzeni do funkcjonowania w społeczeństwie. Tradycje związane ze świętami, urodzinami i innymi specjalnymi wydarzeniami pomagają zachować te więzi w przewidywalny sposób. Dlatego ich brak lub zmiana sprawia, że niektórzy ludzie czują się zagubieni.

Żałoba i strata bliskich osób są wyzwaniem każdego dnia, a święta tylko podkreślają i potęgują uczucie utraty tego, co powinno być czasem, w którym można zaznać zwykłego szczęścia.

Są jednak rzeczy, które możesz zrobić, aby ułatwić sobie ten niezwykły czas. Poniżej przedstawiamy kilka strategii, które pozwolą Ci w pełni wykorzystać tę niezbyt przyjemną sytuację.

Skup się na tym, co ważne. Święta mogą być inne, ale nadal mogą być znaczące. ” Być może w tym roku można wybrać się na spokojniejsze wakacje, lub pomyśleć o rzeczach, które są ważne w Twojej najbliższej rodzinie. Możesz też pomyśleć o rzeczach, które chciałeś zrobić lub zmienić, ale nigdy nie miałeś okazji. Traktuj ten czas jak urlop, czas na odpoczynek i refleksję. Możesz też skupić się na pomaganiu innym w tym czasie, czy to poprzez pracę społeczną, czy po prostu poprzez bycie przyjaznym sąsiadem.

Zaakceptuj fakt, że zmiana jest konieczna. Czasami łatwiej jest wprowadzić zmiany, gdy rozumie się ich znaczenie. Ludzie muszą zdać sobie sprawę z tego, jak uporczywy, wszechobecny i śmiertelny jest COVID-19.

Bądź wdzięczny za wszystkie dobre rzeczy w swoim życiu. Choć może być trudno spojrzeć na przysłowiową jasną stronę w obliczu prawdziwego rozczarowania, nie zaszkodzi poszukać korzyści z tej trudnej sytuacji. Na przykład, choć możesz przegapić doroczną imprezę urodzinową, prawdopodobnie nie przegapisz stresu związanego z jej organizacją lub dodatkowych wydatków na nią.

Planuj z wyprzedzeniem. Spotykanie się z rodziną może być w tym roku trudniejsze, ale nie jest całkowicie niemożliwe. „Jeśli jesteś sam przez większość czasu, ale czekasz na jedno lub kilka świąt każdego roku, aby zobaczyć się z bliskimi, możesz skontaktować się z nimi, aby zapytać, jak możesz pomóc, i upewnić się, że będziesz miał kogoś bliskiego.

Szanuj różnice. Twój próg ryzyka i Twoje osobiste czynniki ryzyka mogą różnić się od tych, które występują u osób z Twojego otoczenia. Podczas tworzenia planów, należy zwrócić uwagę i być wrażliwym na te rozbieżności.

Nie każdy lubi gromadzić się w ten czy inny sposób. Wiele osób spędza cały dzień na wirtualnych mediach i może postrzegać rodzinne spotkania jako ciężar, a nie podnoszące na duchu doświadczenie twórcze. Inni nie mają takich wymagań i są spragnieni wirtualnych kontaktów. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji każdej osoby i znalezienia wzajemnie akceptowalnych sposobów komunikowania się.

Obecna sytuacja wpływa na każdego inaczej, w zależności od okoliczności, temperamentu i stanu zdrowia.

Tak więc prawdziwym zadaniem jest docenienie tych różnic, a następnie, w świetle tego zrozumienia, znalezienie kreatywnych połączeń, z których wszyscy mogą być zadowoleni.

Ale trzeba też zdawać sobie sprawę, że każde rozwiązanie będzie miało swoich przeciwników. Niestety, nie wszyscy będą zadowoleni z czegoś, czego chce większość. Taka jest ludzka natura, więc trzeba być szczególnie kreatywnym w zarządzaniu wyjątkami, które potrzebują czegoś innego niż większość. I czerp przyjemność i radość z tego twórczego wysiłku, aby nikogo nie pozostawić w tyle.

Radzenie sobie z utratą i zmianą w pozytywny sposób

Większość ludzi doświadczyła w życiu pewnych trudności, czy to osobistych, zawodowych, czy finansowych. W tym stresującym okresie warto sięgnąć do doświadczeń z przeszłości, aby znaleźć skuteczne sposoby radzenia sobie z uczuciami rozczarowania i straty, których możesz doświadczać.

Pamiętaj, że smutek może być następstwem nie tylko utraty bliskiej osoby, ale również utraty okazji lub czegoś, na co czekałeś z niecierpliwością, np. wyjazdu na wakacje. W obliczu niechcianych zmian możesz nawet odczuwać żal z powodu poczucia normalności. Wykorzystaj to, czego nauczyłeś się z poprzednich doświadczeń związanych z żałobą, aby oddzielić podejścia, które nie służą ci dobrze, od tych, które są zdrowe i użyteczne.

Poznaj swoje reakcje. Kilka prostych pytań może pomóc ci określić twoje typowe sposoby radzenia sobie z problemami. Co zwykle robisz, kiedy jesteś przygnębiony? Co sprawia, że czujesz się lepiej, kiedy czujesz się okropnie? Które z Twoich strategii radzenia sobie są pomocne, a które mogą być krzywdzące?

Pomyśl o przeszłości. W jaki sposób w Twojej rodzinie radzono sobie ze śmiercią i stratami? Czy były one w dużej mierze ukrywane za zamkniętymi drzwiami, czy też otwarcie zaznaczane i opłakiwane? Kiedy po raz pierwszy doświadczyłeś/łaś straty kogoś, kogo kochałeś/łaś? Czy pozwolono ci uczestniczyć w jakichkolwiek nabożeństwach? Jak bezpieczne było wyrażanie własnych uczuć związanych z utratą? Czy twój smutek został uznany, czy też powiedziano ci pośrednio lub bezpośrednio, abyś przestał się denerwować? W jaki sposób w twojej rodzinie wyrażano smutne lub gniewne uczucia?

Zastąp niezdrowe podejście. Spróbuj zastąpić jedną niezdrową strategię radzenia sobie z problemami zdrowszą. Na przykład, kiedy czujesz się przytłoczony, zadzwoń do przyjaciela, żeby porozmawiać, zamiast sięgać po porcję lodów lub mocnego drinka. Bądź jednak rozsądny. Szukanie samotności, kiedy jest potrzebna, lub okazjonalne sięganie po drugą porcję pocieszającego jedzenia lub jednego drinka nie musi być problemem.

Related Posts